Psychotesty dla kierowców umożliwiają poznanie ich sprawności psychomotorycznej oraz analizę procesów poznawczych. Mówiąc prościej, ich celem jest ustalenie, czy przyszły kierowca ma odpowiednie cechy, które są niezbędne do prawidłowego realizowania powierzonych mu zadań. Badania psychotechniczne są obowiązkowe dla określonej przez prawo grupy osób i mogą być przeprowadzone tylko przez psychologa, takiego jak Agnieszka Świątkiewicz z miejscowości Zgierz.

Kogo obejmują psychologiczne badania kierowców?

Nie każdy kierowca musi zostać poddany badaniu psychologicznemu. Analizie psychotechnicznej muszą poddać się w szczególności:

  • osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii C lub D,
  • kierowcy służbowi i zawodowi,
  • sprawcy wypadków,
  • osoby, które utraciły prawo jazdy wskutek jazdy pod wpływem alkoholu lub w wyniku przekroczenia liczby punktów karnych,
  • instruktorzy jazdy,
  • egzaminatorzy nauki jazdy,
  • kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne.

Psychologiczne badania kierowców oferuje Agnieszka Świątkiewicz ze Zgierza – rzetelny i profesjonalny psycholog, który posiada wszystkie niezbędne kwalifikacje i uprawnienia.

Jak wygląda badanie psychotechniczne kierowców w gabinecie Agnieszki Świątkiewicz w Zgierzu ?

Badania psychotechniczne kierowców składają się z kilku etapów i muszą być przeprowadzone w gabinecie psychologa. Zwykle na początku lekarz rozmawia z kierowcą. Pacjent dostaje też do wypełnienia kilka kwestionariuszy oraz testów, na podstawie których psycholog sprawdza, jak zachowuje się badany w poszczególnych sytuacjach oraz ocenia jego zdolności intelektualne. Na końcu za pomocą specjalnego sprzętu odbywa się badanie psychomotoryczne. Pozwala ono określić  między innymi: koordynację wzrokowo-ruchową, widzenie w ciemności, reakcję na olśnienie czy postrzeganie prędkości. Paweł Okoń Badania Psychologiczne Kierowców działa na terenie całego powiatu chełmińskiego. Ten doświadczony psycholog w niezwykle miły, ale także profesjonalny sposób na podstawie rozmowy, badań i psychotestów określa, czy kierowca jest w stanie prowadzić samochód.

Jak często należy powtarzać badania kierowców?

Psychotesty dla kierowców zwykle należy powtarzać co pięć lat. Jednak jest kilka wyjątków od tej reguły. Dokumentację bezterminową otrzymują osoby, które zostały skierowane na badania w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu lub przekroczenia 24 punktów karnych. Również osobom skierowanym na testy przez lekarza medycyny pracy, które kierują samochodem do 3,5 tony w ramach obowiązków służbowych, także nie określa się terminu kolejnej wizyty. Natomiast kierowcy po 60 roku życia muszą powtarzać badanie psychologiczne co trzydzieści miesięcy.