Zmiany osobowości po alkoholu

Ludzie z zaburzeniami osobowości, które demonstrują po spożyciu alkoholu, zwykle nie mają świadomości ich występowania. Są przekonani, że zachowują się normalnie, a etanol nie wpływa na ich zdolności poznawcze i reakcje.

Kochający mąż i ojciec z czasem traci zainteresowanie swoją rodziną? Lubiana, towarzyska koleżanka wycofuje się z życia społecznego i ma coraz większe problemy z pamięcią? Partner regularnie urządza sceny zazdrości pomimo braku jakichkolwiek przesłanek o niewierności? Nawet dla osób funkcjonujących w otoczeniu uzależnionych takie przejawy podwójnej osobowości u alkoholika mogą być dużym zaskoczeniem, zwłaszcza gdy zmiany zachodzą stopniowo. Intensywne picie alkoholu może jednak spowodować wiele zaburzeń psychotycznych, niekoniecznie związanych wyłącznie z osobowością.

Zaburzenia psychiczne wywołane alkoholem

Nauka wyróżnia jednostki zaliczane do zaburzeń psychicznych, które są wywoływane przez nadmierne i długotrwałe spożycie alkoholu. Wśród nich są:

  • Zespół Otella (tzw. obłęd alkoholowy): chorobliwa zazdrość i uporczywe podejrzenie partnera o niewierność. Może pojawić się u osób nadużywających alkoholu i jest psychozą urojeniową wymagającą leczenia psychiatrycznego. Osoba uzależniona może dopuścić się nawet czynów zabronionych prawnie.
  • Zespół amnestyczny (zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego): prowadzi do upośledzenia pamięci i wypełniania luk w niej poprzez tworzenie fałszywych treści. Przyczyną jest niedobór witaminy B1, a nieleczony zespół amnestyczny może prowadzić do trwałych powikłań i nawet śmierci.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu wiąże się również z zanikaniem kory mózgowej, uszkodzeniami rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Początkowo pojawiają się problemy z pamięcią, apatia, nadmierna drażliwość, wybuchy złości, niezrozumiałe dla otoczenia zachowania. Ostatecznie dochodzi do całkowitego braku samodzielności oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Aby nie dopuścić do otępienia i zapobiec dalszym uszkodzeniom w mózgu i układzie nerwowym, konieczne jest odstawienie alkoholu oraz rozpoczęcie profesjonalnego leczenia uzależnienia.

Zmiana zachowania po alkoholu

Zmiana zachowania po alkoholu zdarza się wszystkim – nie tylko osobom uzależnionym. Każdy, kto choć raz wypił kilka kieliszków „na odwagę” lub sięgnął po drinka, by poprawić sobie humor na spotkaniu towarzyskim, może przyznać, że zdarzyło mu się zachowywać inaczej. W przypadku osób uzależnionych połączenie pewnych czynników osobowościowych oraz długofalowego działania alkoholu może jednak prowadzić do znacznych zmian osobowości. W takiej sytuacji warto pamiętać, że alkoholizm jest ciężką chorobą wymagającą leczenia, a wiele zachowań wynika z działania alkoholu na organizm.

Jeśli osoba uzależniona zachowuje się agresywnie lub stosuje przemoc fizyczną bądź psychiczną, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc. Możesz otrzymać ją w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Terapia alkoholowa w Zgierzu

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od alkoholu i związanymi z tym problemami, terapia alkoholowa w Zgierzu może okazać się kluczowym krokiem. Pomoc psychologa w Zgierzu to wsparcie na każdym etapie wychodzenia z nałogu. Nie czekaj na pogorszenie sytuacji – skontaktuj się ze mną, aby umówić się na konsultację.


Psycholog Agnieszka Świątkiewicz
Gabinet psychologiczny w Zgierzu
[Twoja Strona Internetowa]