W niektórych przypadkach nie pozostaje wiele miejsca na wątpliwości. Jeśli mamy do czynienia z poniższymi objawami, mamy do czynienia z alkoholizmem.

1. Silna potrzeba picia alkoholu

Odczuwanie silnej potrzeby, wręcz przymusu wypicia alkoholu, którego brak przynosi duży dyskomfort. Głód alkoholowy manifestuje się jako znaczące pragnienie alkoholu, prowadzące do dyskomfortu, gdy nie jest zaspokojone.

2. Brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu

Brak kontroli nad wypijanymi ilościami alkoholu i nieumiejętność zakończenia picia podkreślają utratę kontroli nad alkoholem. Nawet niewielka ilość alkoholu może złagodzić objawy odstawienia, co pogłębia uzależnienie.

3. Koncentrowanie uwagi na alkoholu

Zaniedbywanie relacji z innymi, obowiązków i hobby na rzecz alkoholu to kolejny sygnał alarmowy. Alkoholik skupia swoją uwagę głównie na zdobywaniu i spożywaniu alkoholu.

4. Zwiększona tolerancja na alkohol

Spożywaniu alkoholu towarzyszą konsekwencje dla zachowania i podejmowania decyzji, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

5. Stany depresyjne

Depresja może być zarówno skutkiem nadużywania alkoholu, jak i jego powodem. Regularne spożywanie alkoholu skutkuje obniżonym nastrojem, a poszukiwanie pocieszenia w alkoholu prowadzi do rozwoju uzależnienia i kolejnych faz choroby alkoholowej.

6. Objawy odstawienia

Ograniczenie lub zaprzestanie picia alkoholu może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak drgawki, wymioty, skoki ciśnienia, uczucie napięcia, nadwrażliwość na bodźce czy majaczenie. Są to różne objawy zespołu odstawiennego (tzw. objawy abstynencyjne).

7. Dezorientacja i luki w pamięci

Dezorientacja i brak świadomości co do dnia tygodnia czy luki w pamięci, które alkoholik wypełnia wymyślonymi historiami, to symptomy zespołu Korsakowa.

Jak możesz pomóc?

Jeśli zauważasz u siebie lub bliskich powyższe objawy, pomoc psychologa w Zgierzu może okazać się kluczowa. Terapia alkoholowa w Zgierzu, oferowana w moim gabinecie, to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Nie czekaj na rozwój uzależnienia – im szybciej zgłosisz się po pomoc, tym lepiej.


Psycholog Agnieszka Świątkiewicz
Gabinet psychologiczny w Zgierzu
[Twoja Strona Internetowa]