W otaczającym nas świecie okazji do spożywania alkoholu zwykle nie brakuje – urodziny, wesela, święta, Sylwester czy wolne dni w towarzystwie przyjaciół. Uczestnictwo w imprezach zakrapianych alkoholem jest normą w życiu wielu osób. Jednak w pewnym momencie może pojawić się nutka niepewności. Kiedy spożywanie alkoholu zaczyna wykraczać poza standard? Czy już jestem uzależniony, czy to wciąż zabawa?

Rozpoznanie wczesnych objawów choroby alkoholowej może zapobiec jej postępowi oraz negatywnemu wpływowi na zdrowie psychiczne i fizyczne nie tylko samego uzależnionego, ale także jego bliskich.

Czy jestem alkoholikiem?

Ten przysłowiowy wieczorny kieliszek wina… Jeśli picie alkoholu zdarza Ci się rzadko, jeśli nie czujesz się zmuszony do narzucenia sobie reguły typu: codziennie czy co weekend; jeśli potrafisz zatrzymać się na jednym kieliszku lub po prostu sobie odmówić, to pewnie nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak czujesz, że zaczynasz tracić kontrolę nad spożyciem alkoholu i staje się on Twoim stałym towarzyszem, to jest to sygnał, że warto zasięgnąć porady specjalisty.

Wczesne symptomy uzależnienia

Warto zwracać uwagę na pierwsze symptomy uzależnienia, ponieważ im wcześniej je zaobserwujemy, tym szybciej możemy zapobiec postępującemu uzależnieniu i jego konsekwencjom. Choroba alkoholowa i jej objawy mogą różnić się u poszczególnych osób, zależnie od okoliczności życiowych, płci i wieku. Do ośrodków leczenia alkoholizmu trafiają zarówno 15-latki z zaawansowaną chorobą alkoholową, jak i osoby po 60 roku życia, które dopiero zaczęły się uzależniać od niewielkich ilości alkoholu, np. popijając herbatę z rumem.

Mechanizmy iluzji i zaprzeczania

Alkoholicy mają tendencję do maskowania i zakłamywania skali problemu. Wskutek tego problem staje się widoczny dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. To tzw. mechanizmy iluzji i zaprzeczania, nad którymi pracuje się już od samego początku w ośrodkach leczenia uzależnień. Wyjście z fazy zakłamania ma ogromny wpływ na wytrwanie w trzeźwości.

7 objawów uzależnienia

  1. Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia alkoholu.
  2. Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
  3. Zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, zawodowych lub społecznych z powodu picia.
  4. Konieczność zwiększania dawki alkoholu dla uzyskania tego samego efektu.
  5. Występowanie objawów abstynencyjnych po odstawieniu alkoholu.
  6. Kontynuowanie picia mimo świadomości jego negatywnego wpływu na zdrowie.
  7. Znaczne zaabsorbowanie alkoholem kosztem innych zainteresowań i działań.

Jeśli nadmierne spożywanie alkoholu staje się dla Ciebie problemem, może to być znak, że warto rozważyć terapię alkoholową.

Pomoc w Zgierzu

Jeśli zauważasz u siebie lub bliskich objawy uzależnienia, pomoc psychologa w Zgierzu może okazać się kluczowa. Terapia alkoholowa w Zgierzu, oferowana w moim gabinecie, to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Nie czekaj na rozwój uzależnienia – im szybciej zgłosisz się po pomoc, tym lepiej.


Psycholog Agnieszka Świątkiewicz
Gabinet psychologiczny w Zgierzu
[Twoja Strona Internetowa]