Zaburzenia nerwicowe, inaczej nazywane zaburzeniami lękowymi, to specyficzny rodzaj zaburzeń psychicznych, który charakteryzuje się irracjonalnym lękiem. Często współwystępują one z uzależnieniami, tworząc mechanizm błędnego koła. Zrozumienie tego mechanizmu może pomóc w skutecznej pomocy osobom uzależnionym. Jakie są związki między nerwicą a alkoholem?

Co to jest nerwica?

Nerwica to zaburzenie emocjonalne, którego objawy dotyczą zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Nerwicą określa się różnorodne zaburzenia zachowania, fobie, ataki paniki, nerwicę natręctw, ciężkie reakcje na stres, PTSD oraz inne. Nerwica może przyjmować różne formy, od zamartwiania się po obsesje, natręctwa, fobie, uczucie stałego niepokoju czy paniczny lęk. Statystycznie nerwica częściej dotyka kobiet i objawia się zazwyczaj między 25. a 45. rokiem życia.

Objawy nerwicy

Objawy nerwicy to przede wszystkim irracjonalny lęk, zmęczenie, poczucie niepokoju, problemy ze snem i zaburzenia pamięci. Towarzyszą im także objawy somatyczne, takie jak ból głowy, pocenie się, tiki nerwowe, mdłości czy kołatanie serca. Objawy te często mylone są z dolegliwościami fizycznymi. Trudności z oddychaniem, przyspieszone tempo pracy serca czy skurcze żołądka mogą być uznawane za choroby somatyczne. Dopiero po wykluczeniu chorób ciała pacjenci trafiają do psychiatry.

Psychoterapia jako sposób na nerwicę

Sposobem na radzenie sobie z nerwicą jest psychoterapia indywidualna i/lub grupowa. W przypadku nasilonych objawów konieczne może być zastosowanie farmakoterapii, ponieważ pacjenci mogą mieć trudności z codziennym funkcjonowaniem z powodu niepokoju, lęku czy zaburzeń snu.

Objawy nerwicy alkoholowej

Objawy nerwicy alkoholowej są zbliżone do tych, które występują w zaburzeniach lękowych niezwiązanych z alkoholem. Jednakże, istnieją objawy specyficzne dla osób uzależnionych od alkoholu, takie jak:

  • Silny lęk przed brakiem dostępności alkoholu (lęk przed objawami zespołu abstynencyjnego)
  • Ataki paniki (uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy)
  • Nadmierna potliwość
  • Tachykardia (przyspieszone i/lub nieregularne bicie serca)

Nerwica i alkohol – co je łączy?

Często sięgamy po alkohol, aby radzić sobie ze stresem czy niepokojem. Picie alkoholu „dla kurażu” może jednak prowadzić do uzależnienia, gdy staje się jedynym sposobem na ucieczkę od negatywnych emocji.

Dlaczego alkohol „pomaga” przy nerwicy?

Alkohol działa jako depresant, hamując układ nerwowy, co sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Po spożyciu alkoholu uwalniane są dopamina i serotonina, a układ nagrody w mózgu się aktywuje. W efekcie alkohol tłumi lęk, dając złudne poczucie ulgi. Jednakże, regularne używanie alkoholu jako metody radzenia sobie z lękiem prowadzi do uzależnienia i może pogłębiać problemy nerwicowe.

Pomoc w Zgierzu

Jeżeli zmagasz się z objawami nerwicy alkoholowej, pomoc psychologa w Zgierzu może okazać się nieoceniona. Specjalista pomoże Ci zrozumieć mechanizmy rządzące Twoim zachowaniem i zaproponuje odpowiednią terapię. Terapia alkoholowa w Zgierzu to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu, gdzie oferuję wsparcie w radzeniu sobie z nerwicą alkoholową i innymi zaburzeniami lękowymi. Skontaktuj się ze mną, aby umówić się na konsultację.


Psycholog Agnieszka Świątkiewicz
Gabinet psychologiczny w Zgierzu