Redukcja lęku poprzez spożywanie substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, może prowadzić do powstania tak zwanego błędnego koła. Wyobraź sobie następującą sytuację: w dzień imprezy z przyjaciółmi, w pracy pojawiły się komplikacje z nowym projektem. Choć w piątkowy wieczór nikt nie powinien myśleć o pracy, Ty zamiast wyluzować i bawić się z przyjaciółmi, siedzisz z chmurną miną i ciągle wracasz myślami do nieprzyjemnej sytuacji.

Po kilku drinkach w końcu czujesz rozluźnienie, więc popijasz więcej i coraz lepiej się bawisz. Zapominasz o pracy – przecież nie ma sensu przejmować się tym wszystkim w czasie weekendu! Impreza kończy się nad ranem, a Ty następnego dnia czujesz, że te ostatnie drinki nie były jednak dobrym pomysłem. Przez cały dzień męczy cię kac i widmo nadchodzącego poniedziałku – postanawiasz odpuścić na jakiś czas picie i imprezowanie.

W mechanizmie błędnego koła na tym etapie pojawia się gorszy nastrój, wzrost napięcia, niepokój, poczucie beznadziejności i nieumiejętności radzenia sobie z własnymi problemami. Nasilenie objawów nerwicowych powoduje ponowne sięgnięcie po alkohol – w ten sposób błędne koło się zamyka. Sekwencja błędnego koła wygląda następująco:

  1. Nasilenie objawów nerwicowych i pragnienie zredukowania dyskomfortu.
  2. Sięganie po substancję psychoaktywną.
  3. Chwilowa poprawa nastroju i wyciszenie objawów.
  4. Poczucie winy i spadek nastroju, nasilenie symptomów.
  5. Ponowne sięganie po alkohol, co stopniowo może prowadzić do alkoholizmu.

Nagłe odstawienie alkoholu może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego, który objawia się między innymi poczuciem nerwowości i roztrzęsienia – dlatego osoba cierpiąca na nerwicę będzie unikała takiego stanu.

Jak przerwać błędne koło?

Niestety, bardzo trudno jest samodzielnie wyrwać się z błędnego koła redukcji lęku. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się po pomoc do specjalisty – psychiatry lub psychologa. Psycholog w Zgierzu może pomóc wypracować skuteczne sposoby radzenia sobie z lękiem oraz zaproponować farmakoterapię, jeśli objawy nerwicy są tak silne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Jak możesz pomóc?

Jeśli zauważysz, że bliska Ci osoba nadużywa alkoholu i jednocześnie zmaga się z objawami nerwicy, nie czekaj na rozwój uzależnienia. W takim przypadku do problemów związanych z nerwicą dochodzi przymus picia i dodatkowe trudności w funkcjonowaniu, a nierzadko również problemy zdrowotne.

Im szybciej osoba z nerwicą zgłosi się po pomoc do specjalisty, tym lepiej. Pacjenci ze zdiagnozowaną nerwicą zażywający leki łagodzące lub eliminujące objawy nie powinni pić alkoholu ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby i inne skutki uboczne. W przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej konieczne może być leczenie odwykowe w ośrodku.


Zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu, gdzie oferuję wsparcie w radzeniu sobie z nerwicą alkoholową i innymi zaburzeniami lękowymi. Terapia alkoholowa w Zgierzu to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Skontaktuj się ze mną, aby umówić się na konsultację.