Wpływ osobowości na uzależnienie od alkoholu

Jak osobowość i uzależnienie od alkoholu mogą być ze sobą związane? Możemy mówić o zaburzeniach osobowości pierwotnych lub wtórnych do uzależnienia.

Zaburzenia osobowości pierwotne do uzależnienia

W przypadku zaburzeń osobowości pierwotnych, problemy z funkcjonowaniem systemu osobowościowego występują jeszcze przed momentem popadnięcia w nałóg. Poczucie psychicznego cierpienia, napięcie, lęk czy utrudnione funkcjonowanie w różnych sferach życia powoduje sięganie po alkohol lub narkotyki. Osoba uzależniona próbuje łagodzić dolegliwości za pomocą substancji psychoaktywnych lub chce zapomnieć dzięki nim o swoich problemach.

Czynniki osobowościowe, które mogą predysponować do rozwinięcia uzależnienia, to między innymi impulsywność, nadpobudliwość, neurotyczność czy skłonność do destrukcyjnych zachowań. Te cechy osobowości u alkoholika pojawiają się niezależnie od zaburzeń osobowości.

Wtórne do alkoholizmu zaburzenia osobowości

Wtórne zaburzenia osobowości mogą wystąpić właśnie z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych. Alkoholizm może powodować zmiany osobowości, wpływając na strukturę mózgu, sferę emocjonalną i zachowanie.

Zmiany osobowości u alkoholika

Osobowość dyssocjalna

Osobowość dyssocjalna charakteryzuje się lekceważącym stosunkiem do norm społecznych, niską tolerancją na frustrację oraz skłonnością do zachowań agresywnych. Osoby uzależnione od alkoholu często łamią obowiązujące normy, wchodzą w konflikty, kłamią, oszukują oraz naciągają innych. Rzadko kiedy zgłaszają się same na terapię alkoholową, a jeśli to robią, to zwykle w celu uniknięcia konsekwencji. Uciekają od rozmów o uzależnieniu, stosują mechanizmy obronne i niechętnie współpracują z terapeutami.

Osobowość chwiejna emocjonalnie

Osobowość chwiejna emocjonalnie wiąże się z tendencjami do zachowań impulsywnych oraz nieliczeniem się z ich następstwami. Skłonność do gniewu, impulsywność, gwałtowne zmiany nastroju i agresja po spożyciu alkoholu wiążą się z upośledzeniem funkcjonowania poznawczego i obniżoną zdolnością do rozwiązywania problemów bez utraty kontroli nad swoim zachowaniem.

Terapia alkoholowa w Zgierzu

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniem, terapia alkoholowa w Zgierzu może być kluczowym krokiem. Pomoc psychologa w Zgierzu to wsparcie na każdym etapie wychodzenia z nałogu. Nie czekaj na rozwój uzależnienia – skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację.


Zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu, gdzie oferuję wsparcie dla osób uzależnionych oraz ich rodzin. Psycholog w Zgierzu to pomoc na każdym etapie wychodzenia z nałogu. Skontaktuj się ze mną, aby umówić się na konsultację.


Psycholog Agnieszka Świątkiewicz
Gabinet psychologiczny w Zgierzu
[Twoja Strona Internetowa]