Miesiąc miodowy alkoholika

Miesiąc miodowy alkoholika to czas, w którym osoba uzależniona tymczasowo przestaje pić lub znacząco ogranicza spożycie alkoholu. W tym okresie alkoholik czuje się dobrze, a jego rodzina odbiera to jako dobry znak i zapowiedź trwałych zmian na lepsze. Niestety taki stan bywa złudny – może prowadzić do fałszywego przekonania, że osoba uzależniona uporała się już ze swoim nałogiem. Tymczasem miesiąc miodowy alkoholika to dopiero jeden z początkowych etapów trzeźwienia.

Fazy wychodzenia z nałogu

Rodziny alkoholików powinny mieć świadomość zarówno tego, jak przebiegają poszczególne fazy wychodzenia z nałogu, jak i z zagrożeń wynikających z życia z osobami uzależnionymi. Miesiąc miodowy alkoholika to nie jedyna „pułapka”. Groźnym zjawiskiem jest między innymi współuzależnienie, czyli częsta choroba najbliższej rodziny alkoholika, a także syndrom DDA, który dotyka dzieci osób uzależnionych i negatywnie wpływa na całe ich dorosłe życie.

Współuzależnienie i syndrom DDA

Współuzależnienie to stan, w którym osoba bliska alkoholikowi staje się emocjonalnie uzależniona od jego problemu. Często zaniedbuje swoje potrzeby i zdrowie psychiczne, próbując kontrolować i ratować osobę uzależnioną. Syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) to zespół zaburzeń, które pojawiają się u dzieci wychowywanych w rodzinach z problemem alkoholowym. Może on prowadzić do trudności w budowaniu zdrowych relacji i radzeniu sobie ze stresem w dorosłym życiu.

Terapia alkoholowa w Zgierzu

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniem, terapia alkoholowa w Zgierzu może okazać się kluczowym krokiem. Nie czekaj na rozwój uzależnienia – im szybciej zgłosisz się po pomoc, tym lepiej.


Zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu, gdzie oferuję wsparcie dla osób uzależnionych oraz ich rodzin. Psycholog w Zgierzu to pomoc na każdym etapie wychodzenia z nałogu. Skontaktuj się ze mną, aby umówić się na konsultację.


Psycholog Agnieszka Świątkiewicz
Gabinet psychologiczny w Zgierzu
[Twoja Strona Internetowa]