Depresja to jedno ze schorzeń określanych nawet jako choroba cywilizacyjna. Dotyka osób w różnym wieku i spowodowana może być rozmaitymi czynnikami, a walka z nią jest niezwykle złożona i skomplikowana. Trudno sobie z depresją poradzić samemu, a wsparcie bliskich jest niekiedy niewystarczające ze względu na ich zbyt małą wiedzę w zakresie odpowiednich psychoterapii. Warto więc wybrać się do psychiatry lub Agnieszki Świątkiewicz ze Zgierza – jak może on pomóc?

Zauważalne objawy

Zanim jednak konieczne będzie leczenie depresji, warto wybrać się do psychiatry w celu jej profesjonalnego zdiagnozowania. Nieustający brak energii połączony z brakiem radości to symptomy, na które należy zwrócić baczną uwagę.Osoba cierpiąca na depresję wykazuje także negatywne myśli w stosunku do siebie. Objawia się to obniżoną samooceną i powracającym poczuciem winy. Problemy tego typu wymagają konsultacji ze specjalistą – warto postawić na psychiatrę Martę Nakonieczną, która prowadzi specjalistyczną praktykę lekarską.

Nierzadko symptomy wskazujące na pojawienie się depresji związane są także z podstawowymi funkcjami organizmu. Zaburzenia snu, aktywności czy apetytu, które prowadzą m.in. do utraty masy ciała, są wyniszczające i znacząco wpływają na osłabienie psychiczne i fizyczne chorego. Objawów takich także nie należy bagatelizować – w ostateczności depresja prowadzi do pojawienia się myśli samobójczych. Wyeliminowanie tego typu problemów możliwe jest wyłącznie dzięki zastosowaniu odpowiedniej  terapii zaproponowanej przez specjalistę.

Profesjonalne leczenie depresji

Depresja jest schorzeniem niezwykle trudnym w leczeniu i z tego względu wymaga konsultacji z lekarzem psychiatrą lub psychologiem na przykład Agnieszką Świątkiewicz ze Zgierza. Terapia jest bowiem dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta, co wymaga również właściwej wiedzy z zakresu psychiatrii oraz pokrewnych dziedzin. Specjalista wskaże odpowiednie elementy terapii farmakologicznej, która powinna trwać przynajmniej pół roku, choć zauważalna poprawa pojawia się o wiele wcześniej, bo już po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Zapisane przez psychiatrę leki antydepresyjne w połączeniu z konsultacjami oraz poczuciem wsparcia i opieki ze strony lekarza dają możliwość szybkiego powrotu do pełni zdrowia psychicznego, a także fizycznego. Wyeliminowanie depresji nie jest jednak proste, a zażywanie zaleconych środków farmaceutycznych warto wzmocnić odpowiednio przeprowadzoną psychoterapią. Z tego względu w przypadku zauważania objawów depresji u siebie lub u osoby bliskiej należy niezwłocznie zdecydować się na konsultacje z renomowanym psychiatrą, który pomoże w rozwiązaniu trudnego problemu.