Statystyki są przerażające! Zgodnie z tym, co mówią: w Polsce prawie milion osób zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, a ponad 2,5 miliona nadużywa tej używki. Mimo że picie alkoholu nie jest niczym złym, to jednak niekontrolowane spożywanie napojów wysokoprocentowych często prowadzi do alkoholizmu. Po alkohol najczęściej sięgają osoby, które zmagają się z wieloma problemami w domu, czy w pracy, a także ci, którzy często się stresują. Jednakże to nie jedyne przyczyny alkoholizmu. Jak walczyć z tym uzależnieniem? Sprawdź to w naszym artykule.

 

Objawy uzależnienia od alkoholu

 

Osoby uzależnione od alkoholu zmagają się z wieloma objawami. Są to zarówno objawy psychiczne, które zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze oraz objawy fizyczne, które występują nieco później. Do najczęstszych objawów psychicznych zaliczamy stany lękowe, duże wahania nastroju, drażliwość, a także:

 

●    obojętność uczuciową,

●    zaburzenia pamięci i koncentracji,

 

●    niepoprawne widzenie rzeczywistości,

 

●    wybuchowość.

 

U uzależnionych występują także objawy fizyczne, które występują, gdy osoba chora przez jakiś czas nie sięga po alkohol. Najczęściej występującymi objawami są drżenie mięśni, szybsze bicie serca, mdłości, wymioty, problemy ze snem, a także:

 

●    bóle głowy,

 

●    rozszerzone źrenice,

 

●    większa potliwość,

 

●    osłabienie.

 

Gdy występują takie objawy, osoby uzależnione najczęściej sięgają po napoje alkoholowe, bowiem one je łagodzą. Niestety to nie prowadzi do niczego dobrego. Dlatego też, gdy zauważymy u siebie lub kogoś bliskiego problemy z alkoholem, to należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie alkoholizmu.

 

Leczenie alkoholizmu w Zgierzu u psycholog Agnieszki Świątkiewicz

 

Bardzo wiele osób uważa, że alkoholizm można wyleczyć domowymi sposobami. Niestety, nie jest to możliwe. Choć oczywiście pomocne jest wspieranie osoby uzależnionej, ale na tym właściwie się kończy leczenie alkoholizmu w domu. Praktycznie w każdym przypadku konieczna jest psychoterapia. Jednak zanim chory ją rozpocznie, to musi uświadomić sobie, że ma problem. Często jest to najtrudniejsza rzecz, jednak to od niej należy zacząć, bowiem jeśli osoba uzależniona nie będzie zdawała sobie sprawy z uzależnienia, to pomoc będzie nieskuteczna.

 

Podstawą leczenie alkoholizmu jest m.in. psychoterapia. Warto znaleźć gabinet terapii uzależnień, który przeprowadza terapie psychologiczne indywidualne oraz grupowe. Takim miejscem jest np. Prywatny gabinet psychoterapii Agnieszki Świątkiewicz znajdujący się w Zgierzu, który pomaga wyjść z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków, seksu, hazardu oraz internetu. Zaletą tego gabinetu jest również to, że przeprowadza odtrucie alkoholowe, a więc pobyt w takim miejscu jest w pełni skuteczny – pod warunkiem, że osoba uzależniona faktycznie zrozumie, że ma problem i po prostu będzie współpracować. Jest to bardzo ważne, bowiem terapia w ośrodku trwa zaledwie jakiś czas, a później jest kontynuowana poza nim, dlatego uzależniony musi chcieć wygrać z nałogiem.