Nieustająca potrzeba spożywania alkoholu jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Uzależnienie w tym wypadku jest groźne dla zdrowia z wielu powodów, m.in. poprzez toksyczność etanolu. Jego długotrwałe przyjmowanie przyczynia się do powstawania ciężkich chorób wątroby czy uszkodzeń mózgu. W jaki zatem sposób można leczyć się z alkoholizmu?

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie alkoholizmu, niezbędne jest ustalenie, czy problem faktycznie występuje. Najczęściej wyróżnia się kilka typowych objawów, jakie występują w określonych fazach uzależnienia. Podstawowym symptomem jest regularność w spożywaniu napojów alkoholowych. Jeśli są one przyjmowane codziennie, nawet w stosunkowo niewielkich ilościach, wskazuje to na pojawienie się problemu. W sytuacji, gdy dostęp do alkoholu jest utrudniony, osoba uzależniona jest zdenerwowana i czuje się niekomfortowo.

Alkoholizm prowadzi też do izolacji społecznej. Często picie odbywa się w samotności, jest ukrywane przed bliskimi. Osoba uzależniona od alkoholu wypiera się swojego problemu, zaprzecza, gdy jest diagnozowana pod tym kątem. Zauważenie wspomnianych objawów powinno skutkować podjęciem stosownego leczenia. Warto postawić na kompleksową terapię, której ważnym elementem jest tzw. detoks. Odtruwanie alkoholowe przeprowadza specjalista psycholog Agnieszka Świątkiewicz ze Zgierza

Dlaczego warto wykonać odtruwanie alkoholowe?

Pełna psychoterapia przy leczeniu alkoholizmu obejmuje wiele dodatkowych działań, które pozwalają na uwolnienie się pacjenta od uzależnienia. Podstawową czynnością jest w tym wypadku odtruwanie alkoholowe. Detoks obejmuje uzupełnienie elektrolitów i wody w organizmie, a także przyjmowanie wyznaczonych dawek magnezu, potasu i sodu. Negatywne skutki długotrwałego spożywania napojów alkoholowych są w ten sposób neutralizowane i stanowią ważny element kompleksowego leczenia uzależnienia.

Odtruwanie pozwala zatem przywrócić właściwy stan zdrowia i dlatego warto je wykonać w przypadku osób, które przez długi czas przyjmowały nawet niewielkie dawki alkoholu. Po detoksie dobrze jest kontynuować terapię – tę można podjąć np. w specjalistycznym ośrodku zajmującym się leczeniem uzależnień. Cały proces może być długotrwały, jednak jego efekty pozwolą całkowicie uwolnić się choremu od odczuwania potrzeby regularnego spożywania napojów alkoholowych. Tym samym może on powrócić do normalnego funkcjonowania – zarówno zawodowego, jak i socjalnego.