Alkoholizm jest chorobą, która nie wybiera. Prawdopodobieństwo jej  wystąpienia jest tak samo duże zarówno w przypadku osób zamożnych, jak należących do uboższej części społeczeństwa. Przyczyn należy upatrywać w różnych sprawach – najczęściej w sytuacji osobistej, poważnych życiowych przejściach. Bez względu na przyczynę, koniecznością jest jednak odpowiednie leczenie.

Kiedy można mówić o chorobie alkoholowej?

Zdiagnozowanie choroby alkoholowej nie jest takie proste. Istnieją bowiem takie zjawiska jak picie ryzykowne czy picie szkodliwe, które jednak nie są klasyfikowane jako choroba.
Jednym z pierwszych objawów jest wzrost tolerancji na obecność alkoholu we krwi  (coraz więcej potrzeba trunku, by pojawiły się symptomy upojenia alkoholowego). Niepokój powinny też wzbudzić zaburzenia pamięci („urwanie filmu”) po wypiciu alkoholu.
Bardzo poważnym objawem jest tzw. zespół abstynencki, to znaczy reakcja organizmu na zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu lub na przerwę w piciu. Ta reakcja to rozdrażnienie, drżenie mięśni, kłopoty ze snem, zwiększona potliwość, halucynacje. Tej zaawansowanej fazie towarzyszą także choroby wątroby, układu pokarmowego i układu nerwowego. Często następuje rozpad rodziny, utrata pracy, łamanie prawa.
Dochodzi także do utraty kontroli nad piciem. Pijący pije, chociaż chciałby zatrzymać to w określonym momencie, to staje się dla niego coraz trudniejsze.

Psychoterapia w Zgierzu u psycholog Agnieszki Świątkiewicz – podstawowy sposób leczenia alkoholizmu

Podstawowym sposobem leczenia alkoholizmu u psycholog Agnieszki Świątkiewicz w Zgierzu jest psychoterapia, której celem jest zmiana postaw, przyzwyczajeń i zachowań pacjenta. Taką terapię można przejść w ośrodkach odwykowych, m.in. u Agnieszki Świątkiewicz w Zgierzu. Tutaj realizowany jest autorski program terapeutyczny, który powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie terapeutów w pracy z uzależnionymi pacjentami. Terapia obejmuje również ćwiczenie umiejętności funkcjonowania w codziennym życiu jako osoba trzeźwa.

Na pozytywne skutki terapii można liczyć, gdy pacjent współpracuje z terapeutą, zależy mu na uwolnieniu się od nałogu, utrzymuje abstynencję, aktywnie bierze udział w terapii i przestrzega określonych zasad. Co istotne, pacjentowi przekazywana jest też wiedza, jak ma reagować na trudności i stresy codziennego życia, by nie sięgać po alkohol.

Leczenie farmakologiczne to ostateczność

Natomiast środki farmakologiczne (wszywki) podawane osobom uzależnionym nie leczą choroby, tylko powstrzymują pacjentów przed używaniem alkoholu z powodu przykrych skutków.

Jak wiadomo alkoholizm to choroba nieuleczalna, alkoholikiem jest się całe życie. Ważne jednak, by po terapii zostać niepijącym alkoholikiem, by cieszyć się życiem, świadomie i mądrze przeżywać każdy dzień.

W przypadku zaawansowanego alkoholizmu, gdy choroba poczyniła wiele zniszczeń w organizmie (halucynozy, głębokie depresje, stany padaczkowe, napady drgawkowe) konieczne jest leczenie szpitalne. Leczenie odbywa się na oddziałach detoksykacyjnych, neurologicznych i psychiatrycznych.