Choroba alkoholowa może dotknąć każdego człowieka, zarówno osobę bogatą, jak i biedną oraz starą lub młodą. Najczęściej spowodowana jest różnego rodzaju problemami osobistymi czy poważnymi życiowymi przejściami  z którymi osoba cierpiąca na alkoholizm nie jest sobie sama poradzić. Alkoholizm musi być bezwzględnie leczony, gdyż wpływa destrukcyjne na życie i zdrowie osoby chorej, a także osób w jej otoczeniu. Podstawowym sposobem leczenia choroby alkoholowej jest psychoterapia.

Jak rozpoznać chorobę alkoholową?

Rozpoznanie choroby alkoholowej nie jest łatwe, gdyż nie zawsze większe spożycie alkoholu przez daną osobę wiąże się z alkoholizmem. Podstawowymi czynnikami wskazującymi na chorobę alkoholową są:

  • Głód alkoholowy – natrętna potrzeba spożycia alkoholu, niezależnie od okoliczności.
  • Niemożność kontrolowania picia alkoholu – trudności w uniknięciu rozpoczęcia i zakończenia picia.
  • Picie alkoholu w celu uniknięcia objawów abstynencyjnych (nudności, wymioty, drżenie mięśni i inne).
  • Zmieniona tolerancja na alkohol – konkretna dawka alkoholu nie przynosi takich samych efektów jak wcześniej.
  • Zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i dalsze picie mimo wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia.

W wyniku choroby alkoholowej może dojść do wielu negatywnych następstw takich jak utrata pracy czy rozpad rodziny. Im późniejsze zdiagnozowanie problemu i podjęcie leczenia, tym trudniejsza droga przed alkoholikiem do zaprzestania picia.

Leczenie alkoholizmu przy pomocy psychoterapii

Osoby świadome problemu z alkoholem powinny jak najszybciej podjąć leczenie, które pozwoli uporać się z problemem, jakim jest choroba alkoholowa. Aktualnie stosowane jest leczenie przy pomocy zajęć psychoterapeutycznych oraz leczenie farmakologiczne. Najczęstszym sposobem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia, której celem jest uświadomienie szkodliwości picia oraz zmiana postaw i przyzwyczajeń chorej osoby. Każda terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i oparta o rozległą wiedzę psychoterapeuty na temat mechanizmów uzależnień. W ramach terapii pacjent nie tylko zmienia swoje postawy i przyzwyczajenia, ale również uczy się ponownie funkcjonować w codziennym życiu jako osoba trzeźwa.

Gdzie znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę?

Chcąc udać się na konsultacje psychologiczne oraz podjąć leczenie choroby alkoholowej u psychoterapeuty, warto wybrać specjalistę posiadającego zarówno bogate doświadczenie, jak i rozległą wiedzę dotyczącą uzależnień. Z pewnością dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług Gabinetu Psychoterapi Agnieszki Świątkiewicz ze Zgierza. W takich miejscach znajdziemy fachową pomoc w problemach związanych z chorobą alkoholową i co ważne nie dotyczy to tylko samej osoby chorej, ale także współuzależnionych. Przed udaniem się do wybranego gabinetu psychoterapii, należy upewnić się, czy w danym miejscu odbywają się konsultacje indywidualne zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.